Skip to content

Dobre wiadomości dla inwestorów – ceny nieruchomości w górę

Portal RynekPierwotny.pl opublikował comiesięczne dane dotyczące cen na sześciu największych rynkach nieruchomości w Polsce.

Miasta pod lupą

Wzięto pod uwagę sytuację w miastach takich jak: Gdańsk, Poznań, Wrocław, Łódź, Warszawa i Kraków. Dla inwestorów, którzy zdecydowali się ulokować posiadane środki na tych rynkach płyną dobre wiadomości – po niewielkiej obniżce cen za metr kwadratowy powierzchni, powrócił trend wzrostowy w większości z badanych ośrodków miejskich. Średni koszt waha się od 6950 zł w Łodzi aż do 10 659 w stolicy naszego kraju. Poznańskie nieruchomości wyceniane są obecnie na średnim poziomie 7691 zł za metr kwadratowy.

Skąd podwyżki cen?

Sytuacja ta spowodowana jest wieloma czynnikami. Z jednej strony wzrastają ceny materiałów budowlanych, a także koszt jaki należy ponieść w związku z wynagrodzeniem dla ekipy budowlanej. Z drugiej zaś, ceny powierzchni mieszkalnej szybują w górę w związku z sytuacją gospodarczą i postawami konsumentów. Poprzez rekordowo niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych popyt na nieruchomości nie maleje. Dodatkowo banki obniżyły wymagania co do minimalnej kwoty wkładu własnego dla udzielanych przez siebie kredytów. Sytuacja na rynku nieruchomości z perspektywy inwestora jest zatem obiecująca – rentowność inwestycji budowlanych nie powinna być zagrożona. Potwierdza to ostatni raport NBP podsumowujący IV kwartał 2020 roku. Stopa zwrotu z inwestycji deweloperskich wyniosła ok. 21%, co jest wynikiem niemalże równym rentowności sprzed okresu pandemii.

Branża nieruchomości utrzymuje dobrą kondycję. Powyższe dane potwierdzają, że to obecnie najbardziej stabilna okazja inwestycyjna, zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę ulokowanie kapitału w bezpośrednio nadzorowane inwestycje deweloperskie.

 

Zachęcamy do śledzenia naszego profilu Linkedin

Aktualne okazje inwestycyjne oraz planowane projekty można znaleźć w zakładce Inwestycje